ایرانگردی، گردشگری و سفر

راهنمای ایرانگردی، جهانگردی و دیدن جاذبه های گردشگری دنیا

ایرانگردی، گردشگری و سفر

راهنمای ایرانگردی، جهانگردی و دیدن جاذبه های گردشگری دنیا

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

در خیابان تهرانپارس تهران بنای تاریخی قرار دارد با معماری و تزیینات زیبای ایرانی متعلق به دوره قاجار که بسیار مهجور مانده و کمتر به آن توجه می شود. عمارت ارباب هرمز متعلق به سازنده محله تهرانپارس است که امروز از جاذبه های این محله به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم بیشتر شما را با ارباب هرمز و عمارت ایشان آشنا کنیم.

ارباب هرمز که بود؟

هرمز آرش فرزند تیرانداز، متولد روستای خیرآباد یزد است. وی در نوجوانی به هندوستان سفر کرد و در همانجا فعالیت کاری آغاز نموده و به موفقیت هایی دست یافت. حاصل ازدواج او با دختر دایی اش پری بانو آگاهی، سه دختر و دو پسر بوده است. ارباب هرمز سازنده محله تهرانپارس است. او و همسرش از واقفان بزرگ تهرانپارس هستند. از جمله موقوفات ایشان می توان به دبیرستان پری آگاهی، مدرسه‌ راهنمایی هرمز آرش، زایشگاه رویین تن آرش، مسجد خیابان بهار و اهدای چندین هکتار زمین به هلال احمر توسط پری بانو اشاره کرد. هرمز آرش به بیماری قند مبتلا بود و در ۸ شهریور ۱۳۵۱ درگذشت. او در قصر فیروزه در کنار آرامگاه پسرش رویین تن به خاک سپرده شد.

عمارت ارباب هرمز

عمارت ارباب هرمز واقع در بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید، محوطه شمالی پارک پلیس، در محوطه باغی به نام “باغ اناری” قرار داشته است که گفته می شود میراث ارباب جمشید پدر برای ارباب هرمز پسر بوده است. این عمارت با مساحت تقریبی ۹۰۰ متر مربع به سبک معماری ترکیبی سنتی و غربی در دوطبقه ساخته شده است. طبقه بالا اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه و محل زندگی ارباب بوده و طبقه پایین نیز ویژه مهمان ها و مباشرها بوده است.

این بنا در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و مرمت آن نیز در سال ۱۳۹۵ به پایان رسید. هم اکنون از این بنا به عنوان “موزه گرافیک ایران” استفاده می شود. این موزه اولین موزه طراحی گرافیک در آسیاست و در آن نمایشگاه ها، گالری ها و رویدادهای هنری برگزار می شود.

 

منبع : کاویاب

 • کاویاب کاویاب
 • ۰
 • ۰

عمارت عدل متعلق به پروفسور یحیی عدل، پدر جراحی ایران است که یکی از زیباترین و قدیمی ترین خانه های تهران محسوب می شود اما تا به حال کمتر به آن توجه شده است. اگر می خواهید دکتر عدل و عمارت تاریخی ایشان را بهتر بشناسید، با ما همراه باشید.

پروفسور یحیی عدل که بود؟

یحیی عدل در سال ۱۲۸۷ در تبریز متولد شد. پدرش یوسف‌خان مکرم‌الملک مدتی نایب‌الایاله آذربایجان بود. او در پاریس تحصیلات دوره متوسطه را در رشته‌های فلسفه و ریاضی به پایان رساند و پس از مدتی تحصیل در دانشکده ریاضی، به تشویق عمویش وارد دانشکده پزشکی پاریس شد. او که تحصیلات خود را در رشته جراحی عمومی و ارولوژی به پایان رساند، پس از بازگشت به ایران در دانشکده پزشکی استخدام شد و کرسی استادی جراحی به او واگذار شد. یحیی عدل را پدر جراحی ایران می نامند.

بزرگ‌ترین هنر عدل آن بود که ترس جراحان را از عمل جراحی از میان برد و به آنان دل داد که به جراحی روی آورند و موفق شوند. البته تکنیک‌های جدید و پیدایش آنتی‌بیوتیکها به موفقیت‌های جدید در جراحی و شهرت او کمک کرد. یحیی عدل در سال ۱۳۸۱ درگذشت و در بهشت زهرای تهران آرامگاه شماره ۶۹۰ به خاک سپرده شد.

عمارت عدل

خانه پروفسور عدل در سال ۱۳۱۰ در تهران، خیابان ولی‌عصر (عج) رو به روی کاخ مرمر توسط یک معمار روسی ساخته شد. خانه پروفسور عدل دارای ۲۷۰۰ متر مربع عرصه و حدود ۱۰۰۰ متر مربع زیربنا، شامل یک طبقه ساختمان اعیانی با زیرزمین همراه با آپارتمان سرایدار و سینمای خانگی است.پلان این خانه از نوع روسی شامل بخش‌های خصوصی، پذیرایی، محل بیتوته مهمان، مطب، منزل سرایدار، راننده، خدمه، همراه با ۳ ورودی است. سطوح داخلی بنا با اندود گچ ساده است ولی در سقف از گچبری استفاده شده است. همچنین در بخش شرقی بنا از کاشی‌های خشتی منقوش در ازاره دیوار استفاده شده است. نماهای خارجی این خانه ترکیبی از آجر و گچ سفید بوده و در قسمت رخ بام با گچبری تزئین شده است.

عمارت عدل در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه پروفسور عدل اکنون در مالکیت دولت قرار دارد و به عنوان ساختمان پژوهشکده هنر (وابسته به فرهنگستان هنر) استفاده می‌شود.

 

منبع : کاویاب

 • کاویاب کاویاب
 • ۰
 • ۰

فرانکفورت شهر تضادهاست. ثروتمندان، دانش آموزان و دانشجویان و آسمان خراش هایی که در کنار ساختمان های قدیمی قد علم کرده اند. قرار گرفتن فرانکفورت در کنار رودخانه اصلی اروپا آن را به مرکز اقتصادی قاره اروپا تبدیل کرده و از سوی دیگر مرکز حمل و نقل آلمان است. فرانکفورت در جایی قرار گرفته که نقطه تلاقی راه آهن و اتوبان های اصلی آلمان است. فرانکفورت درست در قلب آلمان قرار گرفته و به همین خاطر مرکز حمل و نقل ملی آلمان است. در فرانکفورت همه گونه ارتباطات جاده ای، ریلی و هوایی وجود دارد بنابراین ورود و خروج به آن آسان است.

فصل پیک گردشگری فرانکفورت

در طول زمستان آسمان همیشه پر از ابر است و ژانویه سردترین ماه سال است. در این موقع سال دمای هوا بین -۱۰ تا ۱۰ درجه سانتیگراد (۱۴ و ۴۰ درجه فارنهایت) متغیر است. اگر در فصل زمستان در شهر باشید به بارانی و لباس گرم نیاز پیدا خواهید کرد.

جاذبه های گردشگری فرانکفورت

برج اصلی

برج اصلی فرانکفورت
 

اگر می خواهید نمای کلی از شهر فرانکفورت را ببینید هیچ جا بهتر از برج اصلی نیست. برای مشاهده شهر از بالا می توانید از آسانسور برج بالا رفته و از بالای برج به شهر نگاهی بیندازید و در کنار آن از غذاهای رستوران داخل برج استفاده کنید. برج اصلی بزرگترین آسمان خراش فرانکفورت نیست اما تنها آسمان خراشی است که قابل استفاده عموم است. رستوران های آن غذاهای بین المللی ارائه می دهند و پنجره های پانورامایی ۸ متری دارند.

خانه گوته

خانه گوته در فراکفورت
 

خانه نویسنده بزرگ آلمان یوهان ولفگانگ فون گوته در فرانکفورت قرار دارد. خانه ای که این نویسنده سال های زیادی را در آن سپری کرده و اکنون این خانه و اموال خانوادگی به جا مانده آن تعمیر شده است. گرچه خانه گوته در طی جنگ جهانی دوم تخریب شده بود اما بعدها همه وسایل خانه، نقاشی ها و کتاب های خانواده گوته بازسازی شدند. در آنجا می توانید از میز تحریر گوته دیدن کنید جایی که او “گریه های ورث جوان” را نوشت.

موزه استادل (Stadel)

موزه استادل در فراکنفورت
 

نزدیک ۲۰۰ سال است که موزه استادل یکی از مشهورترین نهادهای هنری آلمان است با جمعی از اساتید محترم و قدیمی هنر. پنجره هایی در سطح حیاط چمن قرار دارد که از طریق آنها می توان آسمان را دید اما از بیرون داخل مشخص نیست.

تبدیل ارز در فرانکفورت

شما می توانید ارز خود را در بانک ها، فرودگاه، آژانس های مسافرتی و هتل های بزرگ تبدیل کنید. بهتر است پیش از سفر مقداری یورو همراه خود داشته باشید. امروزه بسیاری از گردشگران ارز  را با استفاده از دستگاه های ATM از کارت های اعتباری خود می گیرند. کارت هایی که چنین امکانی را برای شما فراهم می کنند عبارتند از  Maestro, Visa,  MasterCard و Switch .

لباس

آب و هوای اروپا غیرقابل پیش بینی است بنابراین قبل از حرکت وضعیت هوا را چک کنید و خود را برای تغییرات هوا آماده کنید. معمولا گردشگران جوان از شلوار جین، تیشرت، سوییشرت استفاده می کنند اما برای مواقعی که هوا سردتر می شود نیز با خود کت به همراه می آورند. در طول روز شاید هوا خیلی سرد نشود اما در شب بسیار سرد و یخ می شود.

توصیه های بیشتر

قوانین ویزا و روادید (ارز و گمرک) مدام تغییر می کنند. برای اطلاع از آخرین اخبار به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری آلمان مراجعه کنید. افرادی که مستقیما به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر می کنند یا از آنها خارج می شوند و بیش از ۱۰ هزار یورو همراه خود دارند ( یا معادل همین قیمت به ارز کشور خودشان) باید مبلغ خود را در مبادی ورود یا خروج اتحادیه اروپا اطلاع دهند. باید اعتبار پاسپورت شما تا ۶ ماه بعد از تاریخ بازگشت که برنامه ریزی کرده اید باشد. سعی کنید یک عکس از آخرین پاسپورت همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به جای پاسپورت اصلی از آن استفاده کنید.

 

منبع  : کاویاب

 • کاویاب کاویاب
 • ۰
 • ۰

برای سفر به استرالیا که یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در دنیاست. اصلی ترین نوع سفرهایی که به این کشور می شود، سفرهای کوله پشتی، کمپینگ، سفر جاده ای و غواصی است اما هیچ فرقی ندارد سفر شما از چه نوعی است، در استرالیا همه نوع امکانی برای تفریح و سرگرمی وجود دارد. این کشور پر از جاذبه های طبیعی است از Uluru  گرفته تا Outback ، از جنگل های بارانی گرفته تا سواحل شنی سفید و درنهایت صخره های مرجانی بزرگ استرالیا . پل سیدنی و خانه اپرا از دست سازه های شگفت انگیز بشر است و کافه های ملبورن نیز یادآور کافه های اروپا هستند. جاذبه های این کشور آنقدر متنوع است که در هر بار سفر چیز تازه ای میتوان یافت.

هزینه ها

اقامت:

هزینه مهمانخانه ها از شبی بیست AUD) AUD واحد پول استرالیاست که معادل ۰.۷۹ دلار آمریکاست) و در شهرهای ساحلی بزرگ به شبی چهل AUD می رسد. اتاق خصوصی با تخت دو نفره و حمام مشترک در مهمانخانه ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ AUD به ازای هر شب هزینه دارد. در هتل ها برای اتاق دونفره به همراه حمام خصوصی، تلویزیون و صبحانه حداقل باید بین ۷۵ تا ۹۵ AUD هزینه کنید. هزینه هتل های زنجیره ای بزرگتر به ۲۰۰ AUD می رسد. هزینه کمپینگ شبی ۱۵ تا ۳۰ AUD است.

غذا:

غذا در استرالیا چندان ارزان نیست. رستوران های مجلل اغلب حداقل ۲۰ AUD هزینه دارند به همین خاطر بهتر است خودتان آشپزی کنید. اگر بخواهید مواد غذایی از مغازه خریداری کنید شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و دیگر مواد غذایی هفته ای حدود ۱۰۰ AUD هزینه دارد. اگر بخواهید ساندویچ خریداری کنید بین ۸ تا ۱۰ AUD هزینه دارد. هر وعده غذاهای فست فودی شامل همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه ۱۵ AUD هزینه دارد. مقرون به صرفه ترین رستوران ها، رستوران های آسیایی و هندی هستند که می توانید با کمتر از ۱۰ AUD یک وعده غذای سیر بخورید.

حمل و نقل:

متداول ترین و ارزان ترین شیوه، رانندگی است. کرایه ماشین کاروان از روزی ۶۰ AUD شروع می شود و می توانید به عنوان جای خواب هم از آن استفاده کنید. در مقایسه با انواع وسایل حمل و نقل، هواپیما از همه گرانتر است.

گشت و گذار:

تورهای گردشی چند روزه اکثرا گران هستند ( هزینه آنها ۴۰۰ تا ۵۴۰ AUD است). تورهای یک روزه ۱۳۵ تا ۲۳۰ AUD هستند.

هزینه روزانه :

۶۰ تا ۸۰ AUD  یا ۴۳ تا ۵۷ USD ( با احتساب اینکه در مهمانخانه بخوابید، کم غذای بیرون بخورید، بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی محلی استفاده کنید).

جاذبه های گردشگری

Ulura:

اولورا در استرالیا

اولورا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در این کشور است. طلوع و غروب آفتاب در این منطقه بسیار زیبا است. سعی کنید از مناطق بومی نشین هم دیدن کنید تا با فرهنگ بومیان آشنا شوید.


صخره های مرجانی بزرگ استرالیا:

صخره های مرجانی بزرگ استرالیا
 

گردش و اکتشاف در عمق آب و دیدن موجودات دریایی و مرجان ها را از دست ندهید. اگر علاقه ای به غواصی ندارید، می توانید یک قایق کرایه کنید.


جزیره fraser:

جزیره فریزر در استرالیا
 

این جزیره بزرگ ترین جزیره شنی دنیاست که مکان خوبی برای کمپینگ، شنا، گردش است. این جزیره مکان موردعلاقه بومیان است زیرا بسیار زیباست و دسترسی به آن نیز آسان است. می توانید در جزیره گردشی کنید و کمپ بزنید اما نباید داخل آب شنا کنید زیرا خطرناک و پر از کوسه است.


Cairns :

Cairns در استرالیا
 

این منطقه دروازه ورودی استرالیا به شمال کوئینزلند است. از این منطقه می توانید صخره مرجانی استرالیا، جنگل های بارانی، فلات  Atherton و بسیاری دیگر از جاذبه های استرالیا را ببینید. Cairns یک شهر گرمسیری زیباست و پر از رزهای خوشبو است. از آنجا که این شهر دیدنی های بسیاری دارد باید چند روز در آن اقامت کرد. برای گردش در این شهر و لذت بردن از مناطق دیدنی آن یک هفته زمان نیاز است.


قایقرانی در Whitsundays:

Whitsundays در استرالیا
 

هزینه سفر با قایق به یکی از زیباترین جزایر شنی دنیا ۵۴۰ AUD است. این جزیره بسیار زیباست و در آن می توانید لاک پشت ها و دلفین های زیبا را مشاهده کنید.


گردش در جنگل Daintree:

 جنگل Daintree در استرالیا
 

این قدیمی ترین جنگل بارانی دنیاست که پیاده روی و گردش در این جنگل طیفی از ساده به سخت دارد، دارای جنگل های متراکم، کوه های زیبا، آبشار، حیات وحش و صخره هاست.


سیدنی:

سیدنی در استرالیا
 

سیدنی بزرگترین شهر استرالیاست که دارای جاذبه های متنوع و بسیاری است. از پل سیدنی بالا بروید، گشتی در ساحل Bondi بزنید، در بندر قایق سواری کنید، از خانه اپرا دیدن کنید. سعی کنید حتما از شهر حومه ای مانلی هم دیدن کنید.


ملبورن:

ملبورن در استرالیا
 

ملبورن کافه و رستوران های زیادی دارد و آرامش بیشتری نسبت به سیدنی دارد. می توانید در کنار رودخانه کمی ریلکس کنید و در باغ های بزرگ و زیبای شهر قدم بزنید، غذاهای فوق العاده میل کنید (ملبورن پایتخت خوراکی استرالیاست) و … . تجربه زندگی در شب در این شهر فوق العاده است.


Outback:

Outback در استرالیا
 

اگر می خواهید کروکدیل ببینید، از دره ها، دریاچه ها و دشت قرمز دیدن کنید، به Outback بروید. مکان هایی که باید از آنها دیدن کنید پارک ملی کارینجی (Karijini)، کیمبرلیز (Kimberlys)، کاکادو (Kakadu)، پارک ملی لیچفیلد (Litchfield).


موج سواری در ساحل طلایی (Gold Coast):

ساحل طلایی در استرالیا
 

یکی از چیزهایی که استرالیا به آن شهرت دارد، موج سواری است و ساحل طلایی یکی از اماکنی است که برای موج سواری مناسب است. علاوه بر ساحل طلایی در دیگر ساحل ها مانند Noosa, Byron Bay, Bondi Beach, Perth نیز موج سواری می توان کرد.


جزیره کوچک Ningaloo  :

جزیره کوچک Ningaloo در استرالیا
 

در ساحل غربی استرالیا نیز یک جزیره کوچک مرجانی قرار گرفته است. از آنجا که این منطقه هنوز بکر است و گردشگر زیادی وارد آن نشده است، ماهی ها و موجودات دریایی بیشتری دارد (می توانید در کنار نهنگ های بزرگ شنا کنید).


Tasmania:

تازمانی در استرالیا
 

تازمانی مسیرهای پیاده روی فوق العاده، خلیج های زیبا، شهرهای کوچک و مردم خوبی دارد. با یک کشتی می توانید از ملبورن به این منطقه بروید.


کوه های آبی (The Blue Mountains):

کوه های آبی در استرالیا
 

این کوه ها بیرون از شهر سیدنی قرار گرفته اند. در گردشی که از میان این کوهها و جنگل های بارانی انجام می دهید می توانید کانگوروها، طوطی ها و کوکوآبراس ها را ببینید.


کیمبرلی (Kimberley):

کیمبرلی در استرالیا
 

این منطقه به خاطر بیابان هایش شهرت دارد پس اگر به اینگونه جاذبه های طبیعی علاقه دارید، به کیمبرلی بروید. جاده آن که ۶۶۰ کیلومتر امتداد دارد چشم انداز زیبایی از صخره های سنگ آهکی، دره های تنگ، بیابان و استخرهای آب شیرین دارد.


کاکادو (Kakadu):

کاکادو در استرالیا
 

پارک ملی بزرگ کاکادو یک جاذبه طبیعی بزرگ و دارای تنوع در شمال استرالیاست. این منطقه دارای تالاب و رودخانه است. اینجا خانه کروکدیل های آب شور و لاک پشت های مسطح و گونه های مختلف پرندگان است. سنگ نگاره های دوران ماقبل تاریخ را می توان در Nourlangie, Nanguluwur ،   Ubirr مشاهده کرد.

 

منبع : کاویاب

 • کاویاب کاویاب
تبادل لینک رایگان دایرکتوری